Na tropach Wardeinów cz. III

Maluszyn, powiat Noworadomski, Gubernia Piotrkowska

„Maluszyn – wieś i folwark nad rzeką Pilicą powiat noworadomski, gmina i parafia Maluszyn. Posiada kościół parafialny murowany z XVIII w. i drugi kościół drewniany na cmentarzu, urząd gminny, szpital gminny, szkołę początkową. W 1827 r. były tu 23 domy, 263 mieszkańców, obecnie wieś ma 28 domów i  257 mieszkańców, folwark 10 domów, 139 mieszkańców, 1269 mórg. Na obszarze folwarcznym wzorowe gospodarstwo. Łąki sztucznie nawodnione. Dobywanie torfu odbywa się tu od 40 przeszło lat. Według Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego dobra Maluszyn składają się z folwarku Maluszyn i Ciężkowiczki i wsi Maluszyn, Ciężkowiczki, Sudzinek i Kąty. Właścicielem dóbr jest p. August Ostrowski.”

Źródło: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. 6, Warszawa : nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, Data wydania: 1880-1914

Maluszyn 1869
Maluszyn 1869

To z tego malutkiego Maluszyna przybył Franciszek Wardein do Warszawy. Urodził się tu w 1818,  jego starsi bracia to Bonawentura i Bogumił. Ojciec – Wilhelm Wardein – był ogrodnikiem na dworze maluszyńskim. Po nim posadę te przejął syn Bogumił. Tutaj w roku 1861 urodził się Piotr Wardein, mój pradziadek. Tutaj brał ślub Seweryn Wardein, syn Bonawentury. Sam Bonawentura mieszkał z rodziną w Pławnie, gdzie był urzędnikiem miejskiego magistratu. Seweryn następnie był dworskim sadownikiem w Gidlach, potem dworskim ogrodnikiem.

Wiktoria Wójcicka, żona Wilhelma, matka Bonawentury, Bogumiła i Franciszka, zmarła w 1841 roku, Wilhelm ożenił się powtórnie, miał kolejne dzieci (Antoninę i Wilhelma), po czym wyprowadził się z rodziną z Maluszyna. Zmarł pomiędzy październikiem 1845 (chrzest małego Wilhelma) a lutym 1848, kiedy jest wymieniony jako „niegdysiejszy” w akcie małżeństwa Bogumiła . Niewykluczone, że przyczyną jego śmierci była cholera.

Powiat Noworadomski (obecna nazwa - Radomszczański)
Powiat Noworadomski (obecna nazwa – Radomszczański)

Więcej o Maluszynie: http://www.maluszyn.eu

Warto poczytać także o pławieńskich  wyścigach konnych

Leave a Reply