Ogród Pomologiczny

” (…) Ogród Pomologiczny w Warszawie, pierwszy na ziemiach polskich, założony dzięki zabiegom Jerzego Alexandrowicza w roku 1864 na terenie byłego Instytutu Agronomicznego w Marymoncie miał za zadanie prowadzenie badań nad aklimatyzacją i hodowlą drzew i krzewów owocowych. W 1870 przeniesiony został na grunta tzw. folwarku świętokrzyskiego, znajdującego się pomiędzy ulicami: Nowogrodzką, Wspólną, E. Plater i Chałubińskiego. (…) Warszawski Ogród Pomologiczny zlikwidowano około roku 1936. (…)”

Teren, który zajmował Ogród Pomologiczny, na mapie współczesnej Warszawy:

Wejście do Ogrodu Pomologicznego:

 

Podobno Piotr Wardein (mój prapradziadek) zakładał, planował, a później prowadził warszawski Ogród Pomologiczny. Specjalnie pod kątem upraw w tym ogrodzie Piotr kazał sprowadzić z Ukrainy ziemię lessową.

W czasie wojny teren ogrodu został zdewastowany, a w tym samym miejscu, w późniejszych latach, powstać miała szkoła. Tak się złożyło, że budowę gmachu szkoły nadzorował Wiktor, jeden z wnuków Piotra. Wiedział o sprowadzanej z Ukrainy ziemi i ocalił jej dwie pełne furgonetki. Teraz możemy podziwiać cisy i kilka innych gatunków roślin, które rosną dokładnie na tej samej ziemi w przydomowym ogródku Wiktora, w Warszawie:

Niestety, do tej pory nie natrafiłam w żadnych źródłach na potwierdzenie historii o pracy Piotra w Ogrodzie Pomologicznym. Wszystkie zdobyte na ten temat informacje pochodzą od Wiktora B..

źródło: Wiktor B., strona 1, strona 2,

Agata

Leave a Reply