Paulina Koczewska – z domu Zduńczyk (lub Żuńczyk)

Paulina jest matką Adama, babką Tadeusza Leonarda, prababką Tadeusza Adama, praprababką W. i moją prapraprababcią. Czyli moim przodkiem bezpośrednim w 5. pokoleniu.

Była żoną Franciszka Koczewskiego. Urodziła się prawdopodobnie ok. 1830 roku, a żyła zapewne na terenach obecnego woj. mazowieckiego – od tego rozpocznę poszukiwania.
Oprócz Adama miała prawdopodobnie jeszcze 3 lub 5 dzieci – więcej o mojej teorii na ich temat w notce o Adamie.

Kandydatki wg Geneteki:

1. Paulina KOCZEWSKA zd. Zduńczyk, jako matka wraz Franciszkiem Koczewskim w akcie urodzenia:
Michalina Marta Koczewska, urodzona 13.04/25.04.1849 w miejscowości Zuzela woj. mazowieckie (niecałe 20 km od Czyżewa), akt  64/1849 [dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Warszawie, oddział w Pułtusku] – jest skan i to po polsku! Odczytałam, że:

Działo się w m. Zuzeli dnia dwudziestego czwartego kwietnia/ szóstego maja tysiąc ośmset czterdziestego dziewiątego roku o godzinie trzeciej po południu stawił się Franciszek Koczewski organista lat dwadzieścia dziewięć liczący, w Zuzeli zamieszkały; w przytomności Józefa (Mowla? Mońka? Mońki? Mońla?) lat czterdzieści i Antoniego Szczepańskiego lat trzydzieści liczących obydwu gospodarzy rólnych w Zuzeli zamieszkałych i okazał nam Dziecię Płci Żeńskiej urodzone w Zuzeli dnia trzynastego/ dwudziestego piątego kwietnia roku bieżącego o godzinie ósmej rano, z Jego Małżonki Pauliny z Zduńczyków lat dziewiętnaście liczącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym dziś odbytym nadane zostały imiona Michalina Marta a Rodzicami Jej Chrzestnymi byli Wielmożny Ksiądz Piotr Wawrowski Proboszcz z Bogut i … (..jniczka?) Karaśkiewicz. Akt ten Stawającym (?) i Świadkami odczytany przez Nas i Stawającego podpisany został świadomie … pisać zaś nie umieją – … Hubert … Proboszcz Zuzelski.
A taki piękny autograf złożył Franciszek pod tym aktem:

podpis_Franciszka_KoczewskiegoWygląda na to, że był czytaty i pisaty!
No i ponownie mowa jest o tym, że był organistą (tak samo nazwano go w akcie urodzenia Franciszki Rupińskiej z 1870 roku)

Paulina Zduńczyk nie występuje więcej w Genetece w aktach urodzenia, zgonów i małżeństwa z woj. mazowieckiego (na dzień 29-04-2015). Szukam dalej, w podlaskim:

2. Paulina KOCZEWSKA zd. Zduńczyk, jako matka wraz Franciszkiem Koczewskim w akcie urodzenia:
Marianna Scholastyka Koczewska, urodzona 1862 w miejscowości Czyżew/Czyżewo Miasto woj. podlaskie, akt 53/1862 [dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku, oddział w Łomży] – jak to w Łomży, skanu brak :/
Wg Katalogu Szlachty urodzona 13.12.1861, możliwe więc, że to tylko akt chrztu pochodzi z roku 1862.

3. Paulina KOCZEWSKA zd. Zduńczyk, jako matka wraz Franciszkiem Koczewskim w akcie urodzenia:
Władysław Tomasz Koczewski, urodzony 1867 w miejscowości Czyżew/Czyżewo Miasto woj. podlaskie, akt 137/1867 [dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku, oddział w Łomży] – skanu brak.
Wg Katalogu Szlachty urodzony 07.02.1867.

4. Kilkakrotnie spotykam w Genetece Paulinę ZDUNCZYK, żonę Franciszka Krasińskiego, matkę Kazimiery, Stanisławy, Jadwigi, Marianny, Władysława itp. urodzonych w Grabowie. Byłam gotowa założyć hipotetycznie, że prababcia wyszła ponownie za mąż, ale wszystkie dzieci tej Pauliny urodziły się po 1898 roku, a nasza miała wtedy co najmniej 68 lat – fizycznie niemożliwe jest, żeby w tym wieku powołała na świat jeszcze 5 dzieci… więc to na pewno nie ona.

5. Paulina KOCZEWSKA zd. Zduńczyk, jako matka wraz Franciszkiem Koczewskim w akcie zgonu:
Helena Koczewska, zmarłej w 1866 w miejscowości Czyżew/Czyżewo, akt 58/1866 [dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku, oddział w Łomży] – skanu brak.

6. Paulina ZDUŃCZYK, jako żona Stanisława Prusińskiego w akcie małżeństwa 31/1899 z miejscowości Poryte, woj podlaskie. Za późno jak na naszą babcię, poza tym wydaje mi się, że przy drugim ślbie posługiwałaby się nazwiskiem pierwszego, zmarłego męża…

7. Paulina ŻUŃCZYK, jako żona Franciszka Kóczewskiego w akcie urodzenia:
Konstanty Adolf Józef Kóczewski, urodzony w 1864 w miejscowości Czyżew/Czyżewo Miasto woj. podlaskie, akt 34/1864 [dokumenty przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku, oddział w Łomży] – skanu brak.
Wg Katalogu Szlachty urodzony 12.03.1864.
Dwa błędy w nazwiskach w Genetece nie dyskwalifikują tej kandydatury, możliwe, że po prostu indeksujący się machnął…

I to tyle jeśli chodzi o Paulinę w Genetece. Szukałam jej również po prostu w Google, ale współcześnie żyją i pani Paulina Koczewska i pani Paulina Zduńczyk (obie pozdrawiam!), co zaburza nieco wyniki wyszukiwania, bo wypluwa głównie ich konta na Facebooku, Instagramie czy GoldenLine.